NAVİGASYON
NAVİGASYON
Menüyü Göster

E-Döviz


E-Döviz Alım-Satım Belgesi uygulaması, döviz alım ve satım faaliyetinde bulunan yetkili müesseseler dahil olmak üzere ilgili mevzuat gereğince döviz alım-satım belgesi düzenleyebilen tüm mükellefler tarafından kağıt ortamda düzenlemekte olan Döviz Alım Belgesi ve Döviz Satım Belgesi’nin, elektronik ortamda düzenlenmesi, muhatabına talebi doğrultusunda elektronik veya kağıt ortamda iletilebilmesi, elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilebilmesine imkan veren uygulamadır.


KİMLER E-DÖVİZ UYGULAMASINA GEÇEBİLİR?

 
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 1.1.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm döviz bürolarına ciroları gözetilmeksizin E-Döviz belgesi düzenleme zorunluluğu getirilmiştir.


Uygulama sadece döviz alım-satım belgeleriyle ilgili olup şimdilik döviz bürolarının sattığı altın ürünlerini kapsamamaktadır.


Her döviz alım- satım işlemi için ayrı E-Belge düzenlenmesi zorunludur.


E-Döviz alım- satım belgesi zorunlu mükellefler aynı zamanda E-Fatura, E-Arşiv Fatura mükellefliğine geçmek zorundadır.

 

E-DÖVİZ ZORUNLU MU?


509 Sayılı Tebliğ Kapsamındaki Düzenlemeler

 


 

E-DÖVİZ KULLANIMIE-DÖVİZ AVANTAJLARI

 

MALİYETLERİNİZİ MİNİMİZE EDER

 
EDM E-Döviz ile kâğıt, baskı, kargo, arşivleme gibi zaman ve para maliyetleriniz EDM E-Döviz çözümü ile minimum seviyelere düşürürsünüz.

 

OPERASYONUNUZ HIZLANIR VE VERİMLİLİĞİ ARTAR

 
EDM E-Döviz ile çalışanlarınızın operasyonel iş gücünü ortadan kaldırarak daha verimli alanlarda faaliyet göstermesine olanak tanırsınız.


ANINDA VE GÜVENİLİR FATURA AKIŞI SAĞLAR

 

EDM E-Döviz Alım Satım Belgeleriniz, kullandığınız Döviz Alım satım Programları içinden ve EDM sistemleri üzerinden anında muhataplarına ulaşır. Gönderdiğiniz E-Döviz Belgelerinizin %100 gerçek olduğundan emin olursunuz.


YASAL GEÇERLİ / GÜVENLİ SAKLAMA VE ONLİNE ERİŞİM OLANAĞI VERİR

 

EDM E-Döviz Alım Satım Belgeleriniz, EDM sistemlerinde 10 yıl boyunca 4 yedeklemeli ve 3DS şifreleme teknolojisiyle en güvenli şekilde saklanır. EDM E-Döviz Alım Satım Belgelerinize dilediğiniz an online erişebilir, tek tek ya da toplu olarak tekrar gönderme, görüntüleme ve pdf / baskı alma gibi işlemleri yapabilirsiniz.

DOĞAYA DESTEK VERİR

 

Her yıl uğruna milyonlarca ağaç kesilen kâğıtlar yerine elektronik ortama taşınan faturaların bu çözümü, doğanın korunması adına da büyük katkıda bulunmuş olursunuz.
 

İMAJINIZI YÜKSELTİR

 

E-Döviz’e geçme olgusu, tüm müşterileriniz ve iş ortaklarınızda nezdinde; teknolojiyi kullanan, modern yönetilen, şeffaf ve kanunlara uygun iş yapan sağlam güvenilir firma imajınızı pekiştirecektir.


VE

 
Hızlı mutabakat ve nakit akışı, elektronik iç ve dış denetim için uygun altyapı, hızlı uyuşmazlık çözümü ve uluslararası standartlara uyum gibi daha sayısız faydalara kavuşursunuz.
 

NEDEN EDM E-DÖVİZ

 

ERP VE MUHASEBE PROGRAMINIZA TAM ENTEGRASYON

Nerdeyse tüm döviz alım satım programları ve muhasebe programı ile anlaşmalı olan EDM ayrıcalığıyla ERP sistemi ve muhasebe programına tam entegre hizmet alacak, yani giden faturalarınız bu sistemlerinizden otomatik gidecek, gelen faturalarınız sistemlerinizin cari ve stoklarına otomatik işlenecek ve müşaviriniz programına otomatik aktarılacaktır.


TÜM RESMİ MUHASEBELERE TAM OTOMATİK AKTARIM

 
EDM resmi muhasebeye aktarım modülü sayesinde, tüm giden ve gelen faturalarınızı dilediğiniz aralıklarla mali müşavirinizin kullandığı resmi muhasebe programına aktarabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız faturaları toplu seçip ilgili resmi muhasebe programının adının yazdığı kutucuğu kliklemekten ibaret.


ANAHTAR TESLİM HIZLI KURULUM

 
Siz, EDM ile çalışmaya karar verdikten sonra, mali mühür temini, GİB E-Döviz Alım Satım Belgesi, E-Fatura, E-Defter vb. tüm başvurular ve mali mührünüzün çalıştırılması dâhil tüm işlemler, EDM saha temsilciniz tarafından halledilir. Sonrasında EDM merkez 30 dakika içinde portalinizi açar ve kullandığınız ERP ve muhasebe programına entegrasyonunuzu sağlar.


7/24 ÖZEL MÜŞTERİ TEMSİLCİ

 
İlinizde sizlere özel atanan satış ve servis saha temsilciliği tarafından tüm başvuru, kurulum, eğitim ve teknik servis desteği alır. EDM merkezde, 7/24 arayabileceği bir asıl birde yedek müşteri temsilcisi size özel atanır.


AVANTAJLI FİYATLAR

 
EDM E-Döviz Alım Satım Belgesi ile kâğıt, baskı, kargo, arşivleme gibi zaman ve para maliyetleriniz EDM E-Döviz çözümü ile minimum seviyelere düşürürsünüz.


SABİT ÜCRETSİZ VE KONTÖR YAKMASIZ ETİK ÜCRETLENDİRME

 
EDM, aylık sabit, yıllık sabit, güncelleme, kota aşımı gibi her ne ad altında olursa olsun etik olmayan aldatıcı ve gizli tarifeler uygulamaz, kalan kontörünüz ay sonu ve yılsonu gibi bahanelerle yakmaz, devreder. Hem E-Döviz hemde E-Fatura portal aktivasyonları ücretsizdir. ERP programınıza entegrasyon ücretini bir kerelik ödersiniz ve ömür boyu kullanırsınız. Kullanımınız boyunca kontör ücreti dışında hiçbir ücret ödemezsiniz.


DİĞER NEDENLER:

 
  • Saniyeler içinde E-Döviz Alım Satım fişi oluşturulur ve istenirse basılabilir.
  • Fişler mail ya da sms yoluyla müşteriye gönderilir.
  • Seçilen tarih aralığı tüm fişlerin, resmi muhasebe programına otomatik aktarım yapılır.